YKS Nedir?

YKS; üniversite okumak isteyenlerin girmesi zorunlu olan sınavın adıdır. Açılımı YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI şeklindedir. Bu sınav iki oturumdan oluşmaktadır.

Birinci oturum TYT, açılımı TEMEL YETERLİLİK TESTİ, bu sınav 135 dakikadır.

İkinci oturum AYT, açılımı ALAN YETERLİLİK TESTİ, bu sınav 180 dakikadır.

TYT Yaz Kampımızı kaçırmamanızı öneririz. Öğrencilerin konu eksikliklerini gidermeleri açısından harika bir kamp!

YKS Sınavı Ne Zaman Yapılmaktadır?

YKS Sınavları her yıl Haziran ayının 3.veya 4. Hafta sonu cumartesi sabah TYT, Pazar sabah AYT Pazar öğleden sonrada DİL sınavı şeklinde yapılmaktadır.

TYT Sınavı Nedir?

TYT Sınavı YKS Sınavının 1. oturumudur.  Sınav 135 dakikadır. Bu sınavın içeriği genel olarak lise eğitiminin 9.sınıf ve 10.sınıf konularından oluşur. Ayrıca 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilgiler,40 Matematik, 20 Fen Bilimleri sorularından oluşmaktadır. Sınav da 150 ve üst puan aldığında 2 yıllık yüksek okul tercihinde kullanılır.

TYT Kurs Fiyatları Nedir?

TYT hazırlık kurs fiyatlarını eğitim kurumlarında yetkili kişiler ile görüşerek öğrenilmektedir. Ayrıca erken kayıt yaptırmakta fiyat açısından önemli indirimler sağlamaktadır.

AYT Sınavı Nedir?

AYT Sınavı YKS Sınavının 2. oturumudur. Sınav 180 dakikadır. Bu sınavın içeriği genel olarak lise eğitiminin 11.sınıf ve 12. Sınıf konularından oluşur. Ayrıca 40 Sosyal Bilimler 1 Testi, 40 Sosyal Bilgiler2 Testi, 40 Matematik Testi, 40 Fen Bilimleri Testi sorularından oluşmaktadır. Sınav da 180 ve üst puan aldığında 4 yıllık lisans eğitimi tercihinde kullanılır.

YKS Hazırlık Kursu Fiyatları

En İyi Üniversiteye Hazırlık Kursları

Ankara’da En İyi Üniversiteye Hazırlık (YKS) Kursları

YKS hazırlık kurs fiyatlarını eğitim kurumlarında yetkili kişiler ile görüşerek öğrenilmektedir. Ayrıca erken kayıt yaptırmakta fiyat açısından önemli indirimler sağlamaktadır.

Üniversite hazırlık kurslarındaki en önemli şey öğretmen kadrosunun deneyimli, öğrenciyle birebir ilgilenen, eksiklerini öğrenciye göstererek tamamlamasını sağlayan, öğrencinin seviyesine göre her türlü desteği veren bir kadrodan oluşmasıdır.

Ayrıca öğrencilerin seviyelerini düzenli olarak takip edilmesini sağlayan sınavların düzenli olarak her hafta yapılması, sınav sonuçlarına göre öğrencilerle görüşmeler yaparak zamanın daha verimli geçirmesini oluşturan bir program sunulması da iyi bir üniversite hazırlık kursu için önemlidir.

TAB eğitim kurumların kadrosu ve programları da bu doğrultuda oluşmaktadır.

 

YKS Sınavı Öncesi Öneriler

Sınava az bir süre kala her gün bir deneme çözmeleri, konu tekrar yapmaları, geçmiş yıllarda çıkan soruları çözmeleri onlara sınavda daha rahat soru çözmelerini sağlayacaktır.

Ayrıca uyku düzenlerini ve yeme alışkanlıklarına dikkat etmeleri önemlidir.  Sınav yaklaştıkça stresleri artacağından onların rahatlaması için arkadaşlarına sevdiklerine zaman ayırmaları onları rahatlatacak,  aktiviteler yapmaları da kişinin stresini azaltacağından bu süreci doğru değerlendirmesine de yardımcı olacaktır.

Sınav dan önce sınava girecekleri yeri görmeleri sınav günü nasıl ulaşım sağlayacağını düzenlemek, sınavda yanında bulunması gereken evrakları hazırlamak sınav günü rahat kıyafetler giymek de sınavın sakin bir şekilde geçmesini sağlayacaktır.

ÖSYM: YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ile ilgili duyuruları takip etmek için https://www.osym.gov.tr/TR,20842/2021.html bağlantısını tıklayınız.