Dünya geneline yayılan COVID-19 pandemisi nedeni ile alınan önlemler kapsamında kapatılan okul ve dershaneler, eğitimlerini online olarak devam ettirmeye başladı. Online eğitim sürecinde, öğrencilerin mağdur olmadan derslerine devam edebilmeleri için mutlaka dikkat edilmesi gereken süreçler bulunmaktadır. TAB Eğitim Kurumları, sahip olduğu kurum vizyonunu online eğitim süreçlerinde de titizlik ve özveriyle sürdürerek, öğrencilerin keyifle ve sorunsuz bir şekilde derslerine devam edebilmelerini sağlamaktadır.

Online Eğitim Nedir ve Kurumumuzda Nasıl Uygulanır?

Online eğitim kısaca, okulda bir öğretmen ile işlenen ders ve konuların internet ortamında yine bir öğretmen kontrolü aracılığıyla gerçekleştiği veya öğrencilerin kendi başlarına çalışabildiği bir eğitim sistemidir. Online eğitimde bir öncü haline gelen TAB Eğitim, öğrencilere bir üyelik oluşturarak bu üyelik üzerinden ders ve konu kaybı yaşanmadan eğitimlerine devam etmelerini sağlar.

Üyelik oluştururken öğrencinin sorumlu olacağı ders denkliğinin yapılması oldukça önemlidir ve LGS, YKS gibi birçok sınava hazırlanmak amacı ile ortaokul ve lise derslerinin detaylı bir şekilde anlatımı yapılabilmektedir.

Evden, yalnızca bir bilgisayar sayesinde derslerini kaçırmadan ve tekrarlayarak çalışma imkanı ile öğrenciler, TAB Eğitim’in sunduğu hizmetlerden yararlanarak sınavlarına kolaylıkla hazırlanabilir ve günlük tekrarlarını yapabilirler.

Birçok okul ve eğitim kuruluşunun da TAB Eğitim ile çalıştığı düşünülürse, konu farklılığı bakımından en uygun dersler verilmektedir.

Online Eğitim Neden Önemli?

Online eğitim sistemi, özellikle bugünlerde yaşanan pandemi gibi global problemlere karşı alınan önlemler neticesinde, akıcı bir şekilde işlenemeyen örgün eğitimin aksamaması için oldukça önemli bir eğitim sistemidir.

Online eğitim sayesinde öğrenciler, derslerinden ve zamandan geri kalmadan eğitimlerine devam edebilir ve işlenen konuları sistem üzerinden tekrar edebilirler.

Örgün eğitim ile uyumlu çalışan TAB Eğitim, öğrencilerin aynı zamanda evlerinden online bir şekilde yalnızca bir bilgisayar ya da telefon ile eğitimlerine devam edebilmelerini sağlar.

Online eğitimin önemi, özellikle içinde bulunduğumuz bugünlerde iyice belli olurken, Türkiye’de milyonlarca öğrenci günümüzde online eğitim sayesinde öğretmenleri ile dersler işleyip, ödevler teslim edip aynı zamanda boş kalan vakitlerini değerlendirmek için de sık sık konu tekrarları yapmaktadırlar.

Kurumumuzda Online Eğitimde Nasıl Ders Verilir?

Online eğitim internet üzerinden işlenen bir eğitim sistemi olduğundan, dersler bilgisayar başında veya mobil cihazlardan gerçekleşmektedir.

Öğrenciye verilen veya öğrencinin oluşturduğu bir üyelik ile sisteme giriş yapan öğrenci, canlı ders saatlerini takip ederek kendi üyeliği üzerinden öğretmeninin canlı bir şekilde ders anlatışını izleyerek dersi takip eder.

Online eğitimde karşılıklı diyalog da kurulabildiğinden dolayı öğrenciler, öğretmeninin sorularını cevaplar, öğretmeninin ödev verdiği konular hakkında yorum yapar, sınıf mevcuduna göre değişen sayıda diğer öğrencilerin ders içi görüşlerini öğrenir ve yorumlar. Bu sayede tıpkı bir sınıf içerisindeymiş gibi bilgisayar başında öğretmeninin görüntüsünü veya sesini duyarak derslerini büyük bir kolaylıkla işler.

Canlı derslerden arta kalan zamanda da öğretmeninin verdiği ödevleri yapan öğrenciler, aynı zamanda tabegitim.com üzerinden ulaşabilecekleri birçok dersin konu anlatımına da ulaşabilmektedir. Bu konu anlatımları güncel ve MEB ile etkileşimli olduğundan, öğrenciler doğru konulara zaman avantajı ile birlikte çalışma imkânı bulabilmektedir.

tab egitim online uzaktan egitim | TAB Eğitim Kurumları

Online Eğitimde Sınavlar Nasıl Yapılır?

Online eğitim derslerinin sonucunda, tıpkı örgün eğitimde olduğu gibi bir sınav ile öğrenci ölçümü yapılması gerekmektedir. Örgün eğitim sisteminde bir kağıt ve bir kalem ile gerçekleşen sınavlar online eğitimde dijital ortama dökülmüştür. Online eğitim sisteminde sınav, birden fazla farklılık gösterir.

En yaygın olarak kullanılan online eğitim sınav sisteminde öğrenci, sistem üzerinden kendi kimlik numarasıyla giriş yaptığı üyeliği ile canlı derse bağlanarak öğretmeni ile görüşür. Öğretmeninin online eğitim süreci boyunca öğrettiği ve işlediği konular üzerinden sorduğu soruları sesli veya yazılı bir şekilde cevaplamaya başlayan öğrenciler, cevaplarının doğru veya yanlışlığına göre bir puan sistemine tabii olur.

Bununla birlikte kameralı online eğitim sınavları da sıkça tercih edilmektedir. Bu gibi durumlarda öğrenci kamerasını açarak öğretmeninin yazılı olarak sunduğu soruları cevaplamaya başlar. TAB Eğitim, birden fazla sınav yapma yöntemini tabegitim.com üzerinden öğrencilerine sunmaktadır. Öğrenciler haftalık olarak, hem kurumsal web sitesi üzerinde bulunan hem de kurumun basılı olarak vermiş olduğu deneme sınavlarına katılabilir, öğrenmiş oldukları bilgileri pekiştirebilirler.

Online Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Online eğitimin günümüzde öğrencilere, öğretmenlere ve velilere sunduğu birçok avantaj bulunmaktadır.

Günümüzde en çok tercih edilen eğitim sistemlerinden biri olan online eğitimin avantajlarından bazıları şunlardır;

  • Zaman: Online eğitim sayesinde öğrenciler zaman bolluğuna sahip olur. Okula gitmek ve dönmek, hazırlanmak gibi gerekli zamanı lehine çeviren öğrencilerin yanı sıra, hem çalışırken bir yandan öğrenmek isteyen öğrenci adayları için de birebirdir.
  • Konum: Örgün eğitimin zorluklarından biri olan konum uzaklığı, öğrencilerin her gün kilometrelerce yol gitmesine neden olabiliyordu. Ancak online eğitim sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun bir internet bağlantısı ile canlı derslere katılabilirsiniz.
  • Eş Zamanlı İletişim: Örgün eğitim sistemindeki gibi sorulan sorulara eş zamanlı cevap verilebilen online eğitim sisteminde, hiç aksama problemi yaşanmadan öğretmen ile yüz yüze konuşur gibi iletişim kurulabilmektedir.

Daha birçok avantajı bulunan online eğitim sistemi öğrencilere zaman, konum ve iletişim avantajı sağladığından diğer eğitim sistemlerine göre daha kullanışlı bir eğitim sistemidir. Tüm bu avantajlara www.tabegitim.com üzerinden kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Koronavirüs (COVID-19) Döneminde Lise ve Üniversiteye Hazırlık Sınavlarında Online Eğitimin Katkısı Nedir?

Global çapta yaşanan bu COVID-19 pandemisi, bilindiği üzere ülkemizde birçok hizmetin de aksamasına neden oldu. Bunların en başında ve en önemlisi olan eğitim, aksamayacak bir hizmet olduğundan örgün eğitim sisteminin yerine online eğitim sistemi tercih edildi.

Bu sayede izole bir şekilde derslerine katılabilen öğrenciler, hem hastalığın yayılma olasılığını önlerken hem de derslerinden geri kalmadan online bir şekilde canlı derslere katılabilmektedir. Koronavirüs gibi eğitim sistemini aksatacak birçok konuda örgün eğitimden çok daha avantajlı olan online eğitim sistemi sayesinde günümüzde Türkiye’de, yaklaşık 20 milyon öğrenci online bir şekilde derslerinden geri kalmadan sınavlarına hazırlanarak çalışma imkanı buldu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2 ay ertelenen lise ve üniversite sınavlarına hazırlanmak için evde bol zaman imkanı yaratan öğrenciler, evlerinde yalnızca bir bilgisayar yardımı ile derslerine kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Online Eğitimin Türkiye’de Geleceği Nedir?

Tüm dünyada milyonlarca öğrenci ve öğrenci adayının yararlandığı bir eğitim sistemi olan online eğitim, bazı ülkelerde ana eğitim sistemi olarak uygulanmaktadır.

Online eğitim sisteminin sunduğu avantajlar sayesinde hem öğrenciler hem de öğretmenler için büyük bir kolaylık sağlanırken ülkeler, eğitim sistemi için ayrılan maddi kaynakları eğitim adına daha önemli alanlarda kullanabilmektedirler.

Türkiye’de de uzun yıllardır bulunsa da günümüz itibariyle yaygınlaşan online eğitim, yaşanan pandemi nedeni ile daha fazla öğrenciye ulaştı. Online eğitimin sunduğu avantajlardan dolayı birçok öğrenci ve öğrenci velisi bu eğitim sistemine sıcak gözle baktığından, yakın bir tarihte online eğitim sisteminde birçok imkanın ve daha fazla avantajın görülmesini umuyoruz.

Bununla birlikte tüm online eğitim avantajlarına, canlı ders odalarına, tekrar yapabileceğiniz online ders anlatımlarına ve ödevlere ulaşabilmek için www.tabegitim.com adresini mutlaka ziyaret etmelisiniz.