Dershaneler öğrencilerin sınavları kazanması açısından çok önemli rol oynamaktadır. Genellikle veliler sınavlar yaklaşırken (genellikle sınavlara son 1 veya 2 yıl önceden) dershaneleri araştırmakta ve kendilerine göre belirli kriterleri karşıladıklarında çocuklarını kayıt yaptırmaktadırlar.

Dershane Nedir?

Dershane, kısaca sınavlara girecek öğrencileri sınavlara hazırlayan eğitim kurumlarıdır.. Dershaneler sınav odaklı hizmet verirler. Öğrenimden çok eğitimin öğretim ayağını tamamlamaya çalışırlar.

Dershaneler son dönemlerde sosyal, kültürel ve sportif aktiviteler ile öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini destekleyici, öğrencileri sosyalleştiren yerler olarak da faaliyet göstermektedirler. Günümüzde kurumsallaşmış dershaneler sadece öğretim yapan değil, aynı zamanda sosyal etkinliklerin de yapıldığı kurumlar haline gelmişlerdir. Dershaneler özel sektör girişimi olup, sınavlara öğrenci hazırlayan kurumlardır. Özel sektör olması sebebiyle müşteri memnuniyetini de beraberinde getirmektedir.

Temelinde iki ana kategoriye ayrılan sınavlar şu şekilde adlandırılır;

 • Nitelikli liselere yerleşmek için yapılan LGS (Liselere Geçiş Sınavı),
 • Üniversitelere yerleşmek için yapılan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)

Batıkent semtinde en iyi 10 dershane içerisinde 1’inci sırada yer alan dershane hangisidir? Neden? 

Dershane çeşitleri

Dershaneler çeşit olarak butik dershane, vip dershane, kolej + dershane şeklinde gruplandırılabilinir.

Dershane çeşitleri nelerdir

Dershane çeşitleri: Butik dershane, Vip Dershane, Kolej+Dershane

Butik Dershane

Butik dershane adı verilen dershaneler, öğrenci sayısı genellikle en fazla 200-300 öğrenci kapasitelidir. Bina olarak ta fazla büyük olmayan özel eğitim kurumlarıdır. Bu dershane türünde sınıf sayıları azdır (8-15 öğrenci aralığında). Öğrenciye özel olarak yapılan ders programı ile birlikte başarının en üst seviyeye çıkartılması amaçlanır. Her öğrencinin çalışma düzeni ve anlayış kabiliyeti birbirinden farklı olduğu için butik dershaneler bu amacı gereğinden iyi kullanarak öğrencileri geliştirmeyi hedeflemektedir. Sınıflardaki kişi sayılarının az olmasından dolayı birebir öğrenci ile ilgilenilerek, seviye artırılması sağlanabilmektedir. Fiyatları da öğrenci sayısı fazla olan dershanelere göre biraz daha pahalı olabilmektedir.

VİP Dershane

Son 10 yıl içerisinde daha sıklıkla adına rastlanılan bu vip dershane türü, özel sınıf kavramı olarak bilinen bir kurs türüdür. Öğrencilerin bireysel farklılık ve öğrenme özellikleri ön planda tutularak her öğrenci için özel bir öğrenim koçu atanır. Bununla birlikte öğrencinin geçirdiği tüm gelişim süreci bu eğitim koçu tarafından kontrol edilir. Vip dershanelerin amacı; öğrencilerin başladığı seviyeden en üst seviyeye kadar ulaşmalarını sağlamaktadır. Vip dershaneler, 4 veya 6 kişilik özel sınıflar içerisinde eğitim verilen kurumlardır. Diğer dershanelere göre fiyatları da oldukça yüksektir.

Kolej+ Dershane

Bu tür kurumlarda öğrenciler, hem kolejde MEB müfredatına göre eğitim görüp aynı zamanda özel dershanelerde olduğu gibi sınava hazırlanırlar. Kolejde yapılan derslerin tekrarlarını pekiştirmek amacı ile de ders saatleri dışında test çözülerek öğrenime ilave katkı sağlanabilmektedir.

Dershane Fiyatları

Dershaneler uyguladıkları eğitim ve öğrenci sayısına göre, fiziki yapısına ve öğretmen kalitesine göre değişik fiyatlara sahip olabilmektedir. Aileler çocuklarının eğitimi için dershanelere kayıt yaptırırlar ve genellikle 10 taksit şeklinde veliler ödeme yaparlar. Bu ücretler dershanelere göre değişirken ülke ve şehirlere göre de değişiklik göstermektedir. Genellikle dershane ücretleri 15.000 TL ile 30.000 TL arasında değişim göstermektedir.

Dershane Yorumları Neden Önemli

Dershaneler içerisinde adını duyurmuş olan, sınavlarda başarı kazanımları oldukça yüksek ve memnun kalınan pek çok kurum bulunmaktadır. Bir öğrencinin geleceği hakkında çok önemli olan bir sınava hazırlandığı dershane hakkında başarılı yorum yapılması da bu dershanenin hem öğrenci hem de velisi tarafından seçilmesinde oldukça önemli rol oynamaktadır. Her bir başarılı kazanım dershanenin iyi yorumlar ile değerlendirilmesine imkan verirken, öğrencilerin hayalleri için de motivasyon kaynağı sağlamaktadır.

Dershane yorumları neden önemli

TAB Eğitim Dershanesi ile İlgili Yapılan Yorumlardan Örnekler

Dershanenin Avantajları Nelerdir?

Dershaneye gidip gitmemek arasında kalan öğrenciler için dershanenin avantajlarını şu şekilde açıklayabiliriz;

 • Düzen ve Disiplin: Dershane, sınav kazanımı sürecinde öğrenciye yol göstermektedir. Öğrencinin ne zaman çalışacağını, hangi konuda eksikleri olduğunu, hangi soru tipinin önemli olduğunu gösterebilme noktasında öğrenci ile birebir çalışmaktadır. Plan yapamayan ya da planlarına uyamayan öğrenciler için düzenleyiciler aktive ederek plana bağlı kalmalarını sağlayabilmektedir. Düzenli olarak uygulanan öğrenci seviye tespit sınavları ile de öğrencinin diğer öğrencilerle olan öğrenim durumunu görmesine yardımcı olmaktadır.
 • Başkalarının Durumu Hakkında Fikir Edinme: Sınav sürecini yaşayan bir öğrenci için elbette ki deneme sınavları çok önemlidir. Gerçek bir sınav ortamını denemeler ile sağlayabilen dershaneler, gerçek bir sınav olması durumunda öğrencinin ne durumda olduğunu görmesine yardımcı olmaktadır.
 • Ders Çalışma Alışkanlığı: Dershane giden öğrenciler pratik soru çözüm tekniklerini öğrenirler. Belirli bir düzen içerisinde ders çalışıp soru çözdükleri için ders çalışma alışkanlığını da kazanmış olurlar.
 • Sınav Stresini Yönetme: Dershanede sürekli sınavlara hazırlık için dersler yapıldığından haftalık, aylık deneme sınavları sürekli yapılmaktadır. Sürekli sınavların yapılmasının birinci amacı, öğrencinin eksiklerini tespit etmesi, ikinci amacı ise gerçek sınava girmeden önce sınav stresini önceden yaşamasından dolayı stres yönetimini yapabilme alışkanlığını kazanmasıdır.

Üniversiteye Giriş Sınavına Hazırlanan Öğrencilerin Dershaneleri Tercih Etme Sebepleri. İlgili makaleye ulaşmak için tıklayın!

Dershane Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hiç şüphesiz bir öğrencinin en önemli ve zorlu dönemleri sınav dönemleri olmaktadır. Çoğu ebeveyn de bu dönemde çocuklarını daha başarılı olmaları için dershanelere göndermektedir. İşte bu noktada dershane seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 • Dershanenin daha önceki yıllarda elde etmiş olduğu başarılar (örneğin, YKS’de Türkiye 1’inciliği, LGS’de Ankara 1’inciliği gibi) ebeveynlerin dershane seçiminde etkili olmaktadır. Bu durumla ebeveynler dershanenin başarılı bir kurum olduğunu düşünmekte ve çocuklarını tereddüt etmeden kayıt ettirebilmektedirler.
 • En önemli hususlardan birisi olan ve dershane seçiminin belirlenmesinde etken rol oynayan nokta, dershanenin eğitmen kadrosu olmaktadır. Alanında uzman olan kişiler tarafından öğrencinin eğitim alması ve sorulan sorular karşısında tatmin edici açıklamalar yapılması öğrencinin kafasındaki sorularında çözümü için önemli bir adımdır.
 • Dershanenin öğrenci için sunabileceği kaynak dershane seçerken önemli kriterlerden birisidir. Bazı dershaneler öğrencileri için kendi kaynaklarını sunarken, bazı dershaneler öğrencilerine başka kurumlardan satın aldığı kaynakları temin edebilmektedir. Çoğu ebeveyn ve öğrenci bu durumda dershaneleri seçerken fazla kaynak sağlayan dershaneler arasında tercih yapmalıdır. Kaynaklar yeni nesil soru sistemine uyumlu olmalıdır.
 • Veliler ile olan iletişim, dershane seçiminde ebeveynlerin en çok dikkat ettikleri durumdur. Veliler, çocuklarının durumları hakkında ister SMS ile ister rehber öğretmenler tarafından telefonla aranarak bilgi edinmek isterler. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarının gelişimleri hakkında bilgi edinmek istemeleri gayet normaldir.
 • Dershanenin eve yakın olmasını tercih edenlerin ebeveynlerin sayısı da çoktur. Sınav dönemine hazırlanırken çocuklarının fazla vakit kaybetmeden ve kolay ulaşım yolu ile birlikte dershaneye ulaşmalarını istemektedirler.
 • Dershanenin tavsiye edilmesi. Ebeveynler, çocuklarının arkadaşları veya arkadaşlarının anne babaları veya da bir komşusunun tavsiyesini dikkate almakta ve dershaneyi araştırmaya başlamaktadırlar. Biri tarafından tavsiye edilen dershane öncelikli olarak kayıt ettirilecek kurumlar arasında yer almaktadır.

gibi seçenekler dershane seçerken hem öğrenci hem de ebeveynlerinin önemle üzerinde durdukları noktalar olmaktadır.

Batıkent’te dershane arayan velilere çok önemli öneriler.