‘’Dershane seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ sorusu çoğu öğrenci için büyük önem taşımaktadır.  Bu sorunun cevabını vermeden Türkiye’de ki bütün dershanelerin genel hatlarıyla birbirinin benzeri olduğunu söylemek isteriz. Bu yüzden dershane seçiminde en önemli şey öğrencinin sürece hazırlıklı olmasıdır. Çünkü; çok kaliteli eğitim kurumlarından başarısız öğrenciler çıktığı gibi eğitimde yetersiz olan okullardan da başarılı öğrenciler çıkabilmektedir. Burada aslında dershaneyi seçmekten ziyade öğrenciyi bu zorlu sürece hazırlamak daha önemlidir.

Dershane seçimi yapmak

Dershane seçimi yapmak

Öğrencinin başarısında ailesinin katkısı %10’ dur. Dershanenin katkısı %15-20 civarındadır. Geriye kalan büyük pay öğrencinin kendisine aittir. Buradan anlayacağımız üzere öğrencinin azmi, çalışması, inancı bu süreçte çok önemlidir. Öğrencinin bu süreçte karşılaşacağı zorluklarda destek olması açısından yol gösterici olan dershanelerdir. Çünkü dershanenin sahip olduğu plan ve program öğrencinin ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Dershane seçimi yaparken öncelikli olarak dershanenin eğitim kalitesine bakılır. Eğitim kalitesi yüksek bir dershanede başarılı olma olasılığınız oldukça yüksektir. Geçmiş yıllara ait sınavlarda ki başarı oranı, öğrencilerin ve velilerin dershane hakkında ki görüşleri seçiminiz için referans olabilir. Dershanenin sizler için sunmuş olduğu kaynakların kalitesi ve yeterliliği de dikkat edilmesi gereken bir husustur. Dershanenin eğitim kadrosunu alanında uzman kişilerden oluşmalıdır. Ayrıca mesleğini ve öğrencilerini seven öğretmenlerden oluşması öğrencinin başarı sağlaması açısından da etkisi büyüktür.

Hangi Derse Nasıl Çalışılır? Sınavlara Hazırlananlar İçin öneriler yazımızı incelemek için tıklayın.

Dershanenin rehberlik hizmeti; öğrenciyi sınav süreci hakkında bilgilendirmeli ve öğrencinin tercihlerinde uzman görüş desteğini esirgememelidir. Öğrenciye çalışma yöntem ve teknikleri hakkında bilgilendirmelidir. Dershane seçimi yaparken bu özelliklere dikkat etmeniz başarınız açısından önemlidir. Veliler dershane seçimi yaparken kurumun kendileriyle iş birliği içerisinde olmasına dikkat eder. Çünkü her ebeveyn çocuğunun gelişimi hakkında bilgi almak ister.

Dershane tercihinizi yaparken üzerinde durmanız gereken diğer bir konuda dershanenin ölçme ve değerlendirme sistemidir. Çünkü eğitim süresince öğrencinin seviyesini belirli aralıklarla ölçmek gerekir. Hazırlandığı sınava yönelik deneme sınavlarının uygulanması öğrenci başarısı açısından büyük önem taşır. Tercih etmek istediğiniz dershanenin hangi sıklıkla deneme sınavı yaptığına dikkat edin. Çünkü girilen deneme sınavları sonucunda ortaya çıkan sayısal veriler öğrencinin gerçek sınavdaki başarısını gösterecektir. Dershanenin profesyonel bir şekilde deneme sınavı sonuçlarını analiz etmesi gerekir. Öğrenciyi ve ailesini bu konuda bilgilendirmesi şarttır.

Dershane seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken diğer konu sınıflarda ki öğrenci sayısıdır. Çünkü kalabalık sınıflarda öğrencilerle birebir ilgilenmek mümkün değildir. Dershane seçiminizi butik dershanelerden yana yapabilirsiniz.  Butik eğitim de öğrenci sayısının öğretmen sayısına oranla daha az olması gerekir ki öğretmen öğrenciyle birebir ilgilenebilsin. Her öğrencinin öğrenim düzeyi birbirinden farklıdır. Kimi öğrenci okuyarak daha iyi anlar kimi öğrenci görsel materyallere ihtiyaç duyar. Öğrenimde ki bu farklıları tespit etmek kalabalık sınıflarda çok zor olacaktır.

Dershanenin sınava hazırlık sürecinde izlediği sistem dershane seçiminde önemlidir. Her dershanenin kendine özgü bir plan programı vardır. Seçmiş olduğunuz dershane birebir mi yoksa grupsal programı mı izlemekte sormalısınız. Çocuğunuz bireysel ya da grupsal çalışmaktan hoşlanıyor olabilir. Ona göre bir tercih yapmanız doğru olacaktır. Dershane öğrenciye anlamadığı konu olduğunda ek ders veriyor mu? Öğrencinin çözemediği sorularının cevabını veriyor mu? Bu soruları yazılmayı düşündüğünüz kuruma muhakkak sormalısınız. Dershanenin etüt programları hakkında detaylı bilgi almak sizin yararınıza olacaktır. Çünkü eğitim- öğretim döneminde muhakkak ek ders ihtiyacınız olacaktır. Dershane bu ihtiyaca yönelik bir program oluşturmuş mu diye sorabilirsiniz.

Dershane seçiminde; dershanenin konumu özellikle velilerin üzerinde durduğu bir konudur. Seçmiş olduğunuz dershanenin evinize ve okulunuza olan konumunu düşünmek zorundasınız. Çünkü mesafe uzaklaştıkça ulaşım açısından sıkıntılar yaşanacaktır. Bu yüzden konum itibariyle merkezde bulunan dershaneleri tercih etmeniz ulaşım açısından işinizi kolaylaştıracaktır. Dershane seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken konulara değindik. Sevgili öğrenciler sizler geleceğin mimarısınız! Bizler bunun bilincinde olduğumuz için öğrenci odaklı eğitimi temel prensip olarak kabul ettik. Çünkü biliyoruz ki bu zorlu yolda akademik desteğe ihtiyacınız olduğu kadar size yol gösterecek bir rehbere de ihtiyacınız var.

Son olarak; dershane seçiminde sizleri en iyi bilgilendirecek olanlar kayıt yaptırmak istediğiniz kurumdan daha önce hizmet almış öğrencilerdir. Bu yüzden dershanenizi seçmeden önce kurum hakkında ki öğrenci yorumlarını detaylıca inceleyebilirsiniz.