Ankara'nın En Başarılı Kurs Merkezi

Ankara’nın En Başarılı Kurs Merkezi (Dershanesi)

Her aile çocuğunun başarılı olmasını ister. Bazı çocuklar verimli şekilde ders çalışmayı bir türlü oturtamazlar. Ancak başarıya ulaşmanın püf noktası verimli şekilde programlı olarak ders çalışmaktır. Bu yazımızda başarıya götüren ders çalışma programı nasıl hazırlanır? konusu üzerinde bilgi vereceğiz.

 • Konuya her zaman olduğu gibi öncelikle altın kurallarımız ile başlayalım;
 • Öncelikle realist (gerçekçi) olalım.
 • Herkes gibi değil de kendime ait olan bir programım olsun
 • Eksiğim olduğu dersleri en başa ve ağırlığa almalıyım
 • Kısa molalar kesinlikle olmalı
 • Uykumu asla aksatmamalıyım
 • Saat aralıklı bir program olacaksa zamanı iyi ayarlamalıyım
 • Ders çalışma programımda kesinlikle tekrarlara yer vermeliyim
 • Çalışma planımda okuyacağım kitapta belirlenmeli
 • Çalışmaya teşvik edici notlar olmalı
 • Hedefimi mutlaka programıma yazmalıyım
 • Beynin çalışma stiline uygun bir program olmalı
 • Okulum veya kursumun rehberlik servisine mutlaka danışmalıyım
 • Programa uymak için kendimi zorlamalıyım

Realist (Gerçekçi) Olalım

Programı hazırlarken mutlaka doğru norm ve donelere göre program yapmalıyız. Kimse arkadaşları arasında, aile ya da öğretmenine az soru çözdüğünü ya da konu eksiğinin olduğunu söylemek istemez (kendimizi kandırır dururuz) fakat bu bir realitedir. Realite de şudur “ben eksiklerimi tamamlamazsam veya az ile başlamazsam asla çok ya da başarı gelmeyecektir” sizden ricamız gerçekleri asla unutmayalım. Emin olun gerçekler sizin çalışmanıza göre değişecek ve mutlu olacaksınız.

Kendimize Özgün Bir Program Oluşturalım

Herkesin kapasite veya çalışma stili de faklı olacağından programlarda farklılık gösterecektir. Eğer ben yüksek tempoda çalışma stiline uygunsam yüksek tempo ya da düşük tempoda çalışma stiline uygunsam düşük veya konu eksiklerim var ise buna uygun bir çalışma programı düzenlemeliyim ve bu bana özgün olmalı.

Eksiğim Olduğu Derslere Ağırlık Vermeliyim

Herkes sevdiği veya yapabildiği konulardan soru çözmek ve o derse çalışmak ister. Ama gerçekte olan benim eksiklerimin olduğudur. Ve diğer bir gerçek ise ben bu eksikleri tamamlamadan daha doğru bir tabir ile bu gedikleri doldurmadan başarılı olamam. Sınavlarda beni başarıya götürecek yer aslında yapamadıklarım ve eksiğimin olduğu bölümdür. Bundan ötürü programım eksik tamamlama ağırlıklı olmalıdır.

Kısa Molalar

Bu kuralı genel anlamda aksatmadığımızı düşünüyorum J kısa molalar göz ve zihnimizin dinlenmesini ve dikkatimizin yenilenip toparlanmasını sağlayacaktır. Dikkatimizin dağılmaya başladığı an veya yorulmaya başladığımız an mola anıdır. Rahatlayıp tekrar başlamak en iyisidir.

Uykumu Aksatmamalıyım

Ben her ne kadar çalışmaya ihtiyaç duysam da vücudumda o ölçüde dinlenmeye ihtiyaç duyacaktır. Çalışma arttıkça dinlenme ihtiyacı artacak performans düşecektir. Dinlenmeyi sağlayan en büyük araç uykudur. Yeterli uyku sağlanmalı asla uykundan değil günlük yaşantıdan alınıp ders çalışma anına eklenmelidir. Performansı düşük 3 saat çalışma yerine performansı yüksek 1 saat daha verimli olacaktır.

Saat Aralıkları Ve Tekrarlar

Eğer saat aralıklı bir program yapılacaksa(hedef ağırlıklı programların daha başarılı olduğu saptanmıştır) bu saat aralıkları benim işim veya yoğun zamanımın olduğu aralıklar değil sakin veya boş olduğum aralıklar seçilmelidir ki programı aksatacak gerekçelerim olmasın. Programım tekrar konusunu kesinlikle barındırmalı. Gün sonu-haftalık ve aylık tekrarlar bilginin işlenmesi, uzun süreli belleğe atılarak unutulmamasını sağlar. Tekrarlar konu ve konu ile alakalı sorularla olabilir.

Kitap Belirleme

Ders çalışma programım aslında beni sadece çalışma olarak planlamaz zihinsel gelişim ve etkinlik olarak da planlar. Bu zihinsel çalışmaların içinde kitapta yer almalıdır. Zihni dinlendiren en etkili ilaç kitaptır. Mesela uyumadan sayısal bir ders çalıştınız ve yapamadığınız sorular oldu. Beyin sürekli çözmeye çalışır ve hata-başarısızlık kabul etmemeye odaklı olduğundan siz sabaha kadar onun uyuduğunu dinlendiğini düşünseniz de pasif değil aktiftir, çözemedikleriniz ile ilgilenir(klasik bir söz vardır uyumadan önce ders çalışın beyin sürekli tekrarlar daha iyi öğrenirsiniz diye o buradan gelir). Sürekli çalışan bir motor düşünün ısınır hararet yapar. Bu durum sabah uyanmamanıza, yorgun veya baş ağrısı ile kalkmamıza neden olur. Fakat beyni dinlendiren bir faktör-ilaç vardır o da kitap sabaha kadar dinlenmesini sağlayacaktır. Denemeyen var ise 10 gün tekrarlamasını ve farkı görmesini öneriyoruz. Biz REHBERLİK olarak öncelikle kelime dağarcığı çok geniş olan ve öğrencimizin literatürünü geliştirecek klasik eserleri tavsiye ediyoruz.

Teşvik Edici Notlar Ve Hedefim

Bu iki başlıkta motivasyon açısından önemlidir. Çünkü ne kadar motivasyon o kadar istekli çalışma ve konsantre olma. Teşvik edici notlar başarı ile olabilir. Örneğin hayatı başarısızlıklarla ve talihsizliklerle dolu olmasına rağmen pes etmeyen ve başarıya ulaşan Abraham Lincoln’ ün “Kişi ancak pes ettiğinde kaybetmiş olur” sözü ile başlanabilir. Hedefim KOÇ üniversitesi İŞLETME FAKÜLTESİ ise mutlaka programımın alt köşesinde yer verilmelidir ki olumlu bir koşullanma oluşsun.

Beynin Çalışma Stiline Uygun

Beyin dünyanın en harika bilgisayarıdır. Kendisinde henüz keşfedilemeyen birçok sır vardır. En güçlü işlemci-bellek ile donatılmıştır. Fakat her ne kadar harika bir yapı olsa da onunda çalışma prensipleri vardır. Bu prensipler dikkate alınmalı örneğin; ders çalışma programında art arda sayısal dersler yerine sayısal-sözel sıralamasıyla gidilebilir ve dinlendirilerek prensiplerden bir kısmı sağlanmış olunur.

Rehberlik Servisine Danışma

Program her ne kadar kendi eksiğimizi bilsek de uyulması gereken kurallar ile hazırlanılmalı bunda da en büyük yardımı rehberlik servisinden almalıyız. Unutmayalım program her ne kadar harika da olsa takibi olmadığında başarımız kısıtlı olacaktır. Takibi için mutlaka destek alalım.

Ders Programı

Boş Ders Programı Örneği