Muhtemelen spor, iş ve yaşam koçlarını duymuşsunuzdur. Ama hiç öğrenciler için bir koç duydunuz mu? Öğrenci koçluğu, öğrencilerin hayatlarının her alanında başarılı olmalarına yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş rehberlik sunan nispeten yeni bir alandır.

Peki öğrenci koçluğu tam olarak nedir? Özetle, destek ve rehberlik sağlayarak öğrencilerin hedeflerini belirlemelerine ve bunlara ulaşmalarına yardımcı olan bir süreçtir. Ancak öğrenci koçluğu sadece akademisyenlerle ilgili değildir; kişisel gelişim, sosyal beceriler ve kariyer planlamasını da kapsar.

Öğrenci koçluğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin. Bu benzersiz rehberlik türünün temellerini keşfedecek ve bazı yaygın soruları yanıtlayacağız.

Öğrenci Koçluğu ve Avantajları

Öğrenci Koçluğu ve Avantajları

Öğrenci Koçluğu Nedir?

Sizin için öğrenci koçluğu, öğrencilerin başarılarını artırmak, akademik hayatlarını yönlendirmek ve onlara yardımcı olmak amacıyla bir koç tarafından yürütülen ve öğrencilerin kendilerini geliştirmeleriyle ilgili olarak yardımcı olunan bir süreçtir.

Sınav sürecinde sık sık kullandığımız ve dilimize pelesenk olan bir kavram var: ‘’SİSTEM’’

LGS Sınav Sistemi, YKS Sınav Sistemi ve nicesi… Buradaki sistem kavramı ile neyi kastediyoruz? Sınav sürecinin sadece ders çalışmakla bitmediği, aynı zamanda doğru plan programlarla sürece devam edilmesi gerekildiği, profesyonel şekilde deneme analizlerinin takibinin gerektiği; sınav hazırlık sürecinde kaygı bozuklukları, dikkat eksikliği, odaklanma problemi, sınav anında heyecanı yönetememe, telefon veya bilgisayar gibi çeşitli bağımlılıklarla mücadele etme noktasında da gerekli ve yeterli bilgi birikimine sahip olarak bunları süreçte işe koşabilmek gerekmektedir. Bu noktada asıl soru şu: ‘’Bir sınav öğrencisi bütün bu profesyonel bilgi birikimine ne ölçüde sahip olabilir ve ebeveynler tek başına bu ihtiyaçlara ne derece doyurucu çözüm sunabilir?’’ Velilerimizin iş yoğunluğunu da düşününce cevabın aslında ortaya çıktığını düşünüyoruz.

Tüm bu ihtiyaçları göz önünde bulundurarak buna biz TAB Eğitim Kurumları olarak ne yapabiliriz diyerek cevap aradık. Bu arayışın neticesinde ‘’Özel Öğrenci Koçluk Sistemi ve Bireysel Psikolojik Danışma’’ hizmetlerini bir bütün olarak sunmaya başladık. Bu bağlamda öğrencilerimize haftalık periyotta;

 • Sadece öğrenciye göre özelleştirilmiş (öğrenciler ile birlikte eşgüdümlü olarak ve programı içselleştirmelerini sağlayacak şekilde) ders programı hazırlama
 • Program dahilinde haftalık ödevlendirme
 • Verilen ödevlerin hafta bitiminde kontrolü
 • Veli görüşmeleri ve müşavirlik hizmetleri
 • Zorunlu ek çalışma günleri
 • Zorunlu ek deneme çözümü
 • Çözülen denemelerin alanında uzman psikolojik danışmanlar tarafından detaylı analizi
 • Deneme netleri, okul notları ve birçok konudaki artış-dalgalanmaları öğrenciye özel ‘’Öğrenci Gelişim Takip Fasikülü’’ sayesinde detaylı şekilde inceleme
 • En önemli hizmetlerimizden birisi olarak gördüğümüz ve normal şartlarda dışarıda kliniklerde çok yüksek fiyatlarda yapılan ‘’bireysel psikolojik danışma hizmetini’’ siz kıymetli öğrenci ve velilerimize sunmaya başladık.

Tüm bu hizmetleri alanında uzman üç farklı psikolojik danışman & aile danışmanları ile yürütmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Alanında uzman psikolojik danışmanlarımızın sunmuş olduğu tüm bu hizmetler kapsamında öğrencilerimizin tüm ihtiyaçlarına anında ve doğru bir şekilde cevap veriyoruz. Böylelikle çocuklarımızın sadece bilişsel değil aynı zamanda psikolojik gelişimlerini de önemsiyoruz. Bireysel Koçluk Sistemi ve Bireysel Psikolojik Danışma hizmeti hakkında detaylı bilgiyi rehberlik servisimizden alabilirsiniz.

Öğrenci koçluk sisteminin sağladığı avantajlar nelerdir?

Öğrenci koçluğu, okul ve sınav sistemine hazırlanan öğrencilere hem dersleri konusunda hem de bireysel problemlerinin çözümünde destek olan kişilere denilmektedir. Öğrenci koçu, öğrencileri uygun yöntem ve yönlendirmelerle sınava hazırlar. TAB Eğitim Kurumları, öğrencilerine hem üst düzeyde eğitim verirken hem de psikolojik duygu durumlarını takibe almaktadır. Bu nedenle öğrenci koçluğu sistemi geliştirilerek her öğrenciyle özel olarak ilgilenebilmek hedeflenmiştir. Peki bir öğrenci koçluk sisteminin öğrenciye sağladığı avantajlar nelerdir?

 • Her öğrenciye özel ders çalışma programları hazırlanarak ders çalışma alışkanlığı kazandırılır.
 • Sınav süresi boyunca yaşayabileceği tüm sınav kaygısı ve stresi giderilir.
 • Sınava ve başarıya odaklanması için konuşmalar yapılarak motivasyonu her zaman üst seviye de tutulmaya çalışılır.
 • Öğrenci düzenli ve verimli ders çalışma taktikleri konusunda bilgilendirilir.
 • Öğrenciye sorumlulukları, yetenekleri ve becerileri fark ettireler geliştirilmesi ve bilinçli hareket edilmesi konusunda destek verilir.
 • Derse devam durumu, ödevleri düzenli yapma alışkanlığı analiz edilerek dershane ve okul hayatı düzene oturtulmaya çalışılır. Böylece etkin öğrenme becerileri geliştirilir.
 • Deneme sınavı sonrası fazlaca yanlış yapılan dersler tespit edilir. Eksik olduğu konuda birebir konu anlatımından faydalanması sağlanır.
 • Öğrencinin sadece bireysel problemleriyle ilgilenilmez. Ailesi ve sosyal çevresi ile de yaşadığı problemlere çözüm aranır.
 • Öğrencinin etkili iletişim ve problemleriyle baş edebilme konusundaki yetenekleri geliştirilerek hayata hazırlanır.
 • Gerçekleştirmek istediği hayalleri ile şu an uyguladığı yöntemler karşılaştırılarak doğru adımlar atılması sağlanır. Yani gelecek planları için izleyeceği stratejik hamleler hesaplanır.
 • Ailesi ve arkadaşları arasında yaşayabileceği problemlerin çözülmesi adına yardımcı olunur. Böylece sınav dönemi boyunca dikkatini dağıtacak ve motivasyonunu azaltacak sorunlardan uzak tutulmaya çalışılır.
 • Öğrencilerle arkadaş gibi zaman geçirilip tüm sorunlarını anlatması sağlanarak rahatlamaları ve ruhsal açıdan dinlenmeleri sağlanır.
 • Gerektiğinde aile ve öğrenci bir araya getirilerek toplu şekilde görüşmeler yapılır. İki taraf arasında da iletişim güçlendirilmeye çalışılır.
 • Öğrenciye zamanı etkin kullanabilmesi için uygulayabileceği yöntemler anlatılır.
 • Öğrencinin kötü alışkanlıkları ve bağımlılıklarıyla birlikte mücadele edilmeye çalışılır.
 • Aile ve öğrenci arasındaki iletişim bozukluğu ve birbirlerini anlama problemleri giderilir.
 • Öğrencinin tüm gelişim aşamaları düzenli periyodlarla takip edilerek veliye bilgilendirme yapılır.

Sınava hazırlık süreci sadece ders çalışmak ya da soru çözmekten ibaret değildir. Bu nedenle öğrenci koçları olarak biz öğrencilerimize kişisel duygu durumlarını yönetebilmeleri adına da yardımcı oluyoruz. Sınav süreci boyunca motivasyonlarını kaybetmemeleri adına çalışmalar yürütüyoruz. Derse odaklanma problemlerini minimuma indiriyoruz. Gelecek kaygısı ve sınav stresi yaşayan tüm öğrencilerimizin her zaman yanında oluyoruz. Onları psikolojik açıdan da sınav sistemine hazır hale getiriyoruz.

Batıkent bölgesinde en iyi dershane olan TAB Eğitim’de mükelmel öğrenci koçluğu sistemi var. Siz de batıkent’te iyi bir dershane arayışı içindeyseniz hemen https://tabegitim.com/batikentte-en-iyi-10-dershane-1nci-tab-egitim/ bağlantısına tıklayın.